Bemutatkozunk
A Gyökössy Intézetről
A Magyarországi Református Egyház Gyökössy Endre Intézete egy olyan segítő szolgálat, amely szakszerű segítséget nyújt egyének, párok, családok és közösségek számára a lelki és spirituális jóllétet szolgálva. Különösen figyelünk arra, hogy szolgálatunk szakemberei, a meghirdetett programok és csoportok elérhetőek legyenek református lelkipásztorok számára.
„Legyen gondod önmagadra és a tanításra” – olvassuk a Bibliában. Az egyházban szolgálók számára az önmaguk lelki szükségleteiről való gondoskodás gyakran háttérbe szorul a másokhoz való odafordulás mellett. Szeretnénk felhívni arra a figyelmet, hogy nem jó, ha az áldozatos szolgálat a lelki és fizikai egészség rovására megy.
Amikor önmagunkra odafigyelünk, Isten egyik szeretett teremtményével törődünk, miközben késszé és alkalmassá tesszük magunkat Isten szolgálatra. A kiégés, az örömtelenség, az elszigetelődés nem része az elhívásunknak. Isten irgalmas a megfáradtakhoz, ezért magunkhoz is lehetünk irgalmasok.
A Gyökössy Intézet segítő szakemberei védett teret, külön időt és szakszerű segítségnyújtást kívánnak biztosítani, hogy ezzel támogassák a szolgálatukban megújulást keresőket.
Intézetünk a Magyarországi Református Egyház Missziói Szolgálatának intézménye. 2024-től egyéni és csoportos segítő szolgálatok formájában kezdi meg működését, és átveszi elődjének, az MRE Missziói Szolgálatán belül működő Gyökössy Endre Lelkigondozói és Szupervízori Szolgálatnak a feladatait is.
Intézetünk programjának megalapozását a „Lelkipásztorok lelki egészségéért” munkacsoport közös gondolkodása, tervezése jelentette 2022. október–2023. december között. Tagjai: Fekete Márton, Gacsályi Zsolt, prof. dr. Grezsa Ferenc, Járay Márton, Katona-Hegedüs Anna, Kerekes Márton, Kovács Endre, dr. Kustár György, Lenkey István, Mucsi Zsófia, prof. dr. Siba Balázs, dr. Szakács Gergely, Szépné Czippán Noémi, Szőke Etelka.
A munkacsoport 2024-től az Intézet stratégiai tanácsadó testületeként működik tovább.
Szakmai programunk kialakításához és fejlesztéséhez 2023-ban online kérdőíves kutatást végeztünk Járay Márton az SE Mentálhigiéné Intézetének tanársegédje és Tóth Gergely, a KRE Társadalom- és Kommunikációtudományi Intézetének adjunktusa szakmai vezetésével. A kutatás címe: „Társas támogatás, jóllét és spiritualitás a lelkipásztorok körében”. Ennek a reprezentatív felmérésnek az eredményei a kitöltők bevonásával még feldolgozás alatt vannak.
Intézetünk munkatársai
Nézd és olvasd!
Sokszor a saját akarat elengedése a leghosszabb út
A gyermek Isten ajándéka, akit tőle kérünk el, így vele hordozzuk a várakozást is. A titok minden esetben a hogyan – fejtette ki Lakatos Enikő lelkipásztor, a Gyökössy Intézet munkatársa. A gyermekáldásra vágyó párok számára elérhető lelkigondozás fontosságáról és a társadalmi érzékenyítésről is beszélgettünk a Semmelweis Egyetem Asszisztált Reprodukciós Centrumának kórházlelkészével.
Vessétek ki a hálókat!
Amikor szimpatikusnak tartunk valakit, szinte a felsorolás elején szerepel, hogy megbízható. Megnyugtató, ha rólunk is ezt gondolják. A bizalom az egyik legalapvetőbb elem, amely a kapcsolatainkat építi, ám magában hordozza az elvesztése okozta félelmünket is. Hogyan alakul ki a kölcsönös odaadás? Milyen helyzetben rendül meg a bizalmunk a másikban? Hogyan ápoljuk hűségünket az Úrral? Ezekről beszélgettünk T. Kabai Virág diakónussal, lelkigondozóval.