Hivatásgondozás
Felnőtt életünk jelentős részét munkahelyünkön töltjük. Munkatársainkkal, beosztottainkkal, feletteseinkkel való kapcsolatunk és általában a munkánkhoz, hivatásunkhoz való hozzáállásunk kihat a hangulatunkra, lelki és akár fizikai egészségünkre is.
Egyéni vagy csoportos segítségnyújtást kínálunk azoknak, akik szeretnének egy szakember segítségével ránézni ezekre a kérdéseikre.
Egyéni szupervízió
A szupervízió a szakmai személyiség, a szakmai önismeret fejlesztésének módszere. Elősegíti a tanulást, a fejlődést, a személyes hatékonyság növekedését. A szupervízor abban segít, hogy a hozzá forduló jobban megismerje szakmai, munkahelyi szerepeit és tudatosítsa magában működésmódját. Ennek legfontosabb eszköze az önreflexió, azaz gondolataink és érzéseink megfigyelése, megfogalmazása és megosztása a szupervízor reflektív jelenlétében.
Egyéni szupervízióra várjuk azoknak a jelentkezését:
- akik szeretnék tudatosítani magukban szakmai működésüket;
- akiknek munkahelyi nehézségeik, dilemmáik vannak, (vezetőkkel, munkatársakkal, közösségükkel);
- akik hivatásukkal kapcsolatban szeretnének döntéseket hozni.
Esetmegbeszélő csoport
Akik lelkipásztorként, hittanoktatóként másokat segítenek, időnként tapasztalják, hogy segítő munkájukban „elakadnak”. Például egy lelkigondozói kapcsolat nem úgy halad, ahogyan szeretnék. Ilyenkor sokat segíthet az esetmegbeszélés. Ha a segítő jobban érti kliensét, elfogadóbb lesz iránta. A mélyebb szintű elfogadás pedig – áttételesen – jótékonyan hat a segítő kapcsolat további menetére.
Az esetmegbeszélés hangsúlya a kliens személyiségének lehető legjobb megértésén van. (Szemben a szupervízióval, ahol a segítő hivatásszemélyisége, tevékenysége áll a gyújtópontban.) Tapasztalatok szerint az esetmunka csoportban a leghatékonyabb, hiszen „több szem többet lát”, a felmerülő kérdéseket sokszempontúan lehet elemezni.
Teamszupervízió
A teamszupervízió az egy munkahelyen közvetlen munkakapcsolatban állók segítésének egyik módszere.
A segítséget kérők szakmai tevékenységükre és hivatásukkal kapcsolatos kérdéseikre közös szolgálati helyükön, saját munkatársi közösségük körében tekinthetnek rá. Célja a munkacsoporton belül a hivatás művelésével járó érzelmi megterhelődés enyhítése, a napi munka során keletkező problémák, konfliktusok, érzelmi elakadások feldolgozásának, a változások, új kihívások kezelésének segítése.
Csoportos szupervízió
Az egyéni szupervízióval megegyezik abban, hogy a szakmai személyiség, a szakmai önismeret fejlesztésére irányul. Elősegíti a tanulást, a fejlődést, a személyes hatékonyság növekedését. A szupervízor támogatja a csoport tagjait, hogy jobban megismerjék szakmai, munkahelyi szerepeiket és tudatosítsák magukban működésmódjukat. Ennek legfontosabb eszköze az önreflexió, azaz gondolataink és érzéseink megfigyelése, megfogalmazása és megosztása a szupervízor reflektív jelenlétében. Többlete, hogy a csoport tagjai megélhetik, hogy nincsenek egyedül a kérdéseikkel, és tapasztalataikkal, reflexióikkal egymást is támogathatják a szakmai önismeret útján.
A szupervíziós csoportra várjuk azoknak a jelentkezését:
akik szeretnék tudatosítani magukban szakmai működésüket;
akiknek munkahelyi nehézségeik, dilemmáik vannak, (vezetőkkel, munkatársakkal, közösségükkel);
akik hivatásukkal kapcsolatban szeretnének döntéseket hozni.
Induló szupervíziós és esetmegbeszélő csoportjainkat megtalálja a Csoportok, programok menüpont alatt.
Gyülekezeti mediáció
– a közösség harmóniájáért
A gyülekezeti mediáció olyan párbeszédet segítő folyamat, amelyben egy semleges, képzett mediátor támogatja a feleket konfliktusaik rendezésében. A cél, hogy a résztvevők meghallják és megértsék egymás álláspontját, ezáltal közösen találjanak megoldást. A bibliai tanítások és egyházi értékek mentén haladva a mediáció elősegítheti a közösségi kapcsolatok megerősítését, a konfliktusok békés lezárását és a harmónia helyreállítását.
Egyházi intézményi mediáció
– az együttműködés megújításáért
Az egyházi intézményi mediáció célja, hogy támogassa a szervezetekben és közösségekben felmerülő konfliktusok megoldását, legyen szó vezetők, munkatársak vagy kliensek közötti nézeteltérésekről. A mediátor segíti a feleket abban, hogy tisztázzák nézőpontjaikat, és közösen találjanak olyan megoldásokat, amelyek figyelembe veszik mind az egyéni, mind a közösségi érdekeket. A folyamat a kölcsönös tisztelet és a titoktartás alapelveire épül, elősegítve az intézményen belüli együttműködés megújulását és az egységesebb működést.
Jelentkezés
Köszönjük, hogy bizalommal fordul hozzánk!
Az alábbi adatlap kitöltésével és elküldésével jelentkezhet egyéni vagy teamszupervízióra. Jelentkezése csak titoktartásra kötelezett munkatársunkhoz juthat el, aki az Ön által megosztott információk alapján kiválasztja és felkéri azt a segítő szakembert, akinek az elérhetőségét 5-10 munkanapon belül tudatjuk Önnel, és akit Ön már közvetlenül megkereshet.
Ahhoz, hogy megfelelő számú és felkészültségű szakember legyen elérhető a Gyökössy Intézeten keresztül, és a szükséges hosszúságú segítő folyamatokat tudjunk biztosítani a hozzánk fordulóknak, a szolgálat díjazásban részesíti munkatársait.
A református lelkipásztorok és hittanoktatók támogatását kiemelt fontosságúnak tartjuk, ezért az ő részükre az egyéni szupervízió díjmentes.
Az egyéni szupervízió díja: 15.000 Ft / alkalom
Egy alkalom 60 perc.
Amennyiben a hozzánk fordulóknak ez túlságosan megterhelő lenne, kérhetnek támogatást, amit lehetőségeink függvényében diakóniai alapunkból igyekszünk biztosítani – támogatási igényét itt jelezheti.
Teamszupervízióra, gyülekezeti és intézményi mediációra a jelentkezés után e-mailben küldünk árajánlatot.
Titoktartási kötelezettségünk a kapcsolatfelvételre és a segítő kapcsolat egész folyamatára nézve érvényes.
Csoportok, programok
Intézetünk különböző csoportokat és programokat szervez, ahová szeretettel várjuk az érdeklődő lelkipásztorokat.